Lofoten Norway

Fotogalerie a výsledné video ze čtyř měsíců strávených na norském souostroví se spoustou dobrodružství, poznávání kultury a celkového bytí na magickém místě.

Vesnička Reine

Vesnička Hamnøy

Vesnička Hamnøy

Flakstadtind

Reinebringen – půlnoční slunce

Vesnička Reine a půlnoční slunce

Vesnička Hamnoy a půlnoční slunce

Flakstad Beach a půlnoční slunce

Krystad

Kvalvika Beach a půlnoční slunce

Krystad

Volandstinden

Mannen – Haukland Beach

Kvalvika Beach

I když to tak nemusí vypadat, je tu spousta možností co podniknout na Lofotech.

Například surfování, paddleboarding, paragliding, speedflying, kayaking, rybaření, windsurfing a samozřejmě hiking (túry). 

Do Lofot jsme přicestovali autem, ve kterém jsme měli vyrobenou vestavbu z dřevotřísky, která nás vyšla na cca 3000 Kč se vším všudy. Pod vestavbou jsme měli spoustu místa nejen pro všechny naše věci, ale také pro ledničku, 20litrový kanystr a šuplíky.

Jak je už známo, v Norsku jsou potraviny trojnásobně dražší než u nás v Česku. Takže když se sem vydáte autem, máte jednu velkou výhodu oproti cestování letadlem. Můžete si s sebou vzít zásoby potravin, které jsou tu drahé, a tím pádem pár kaček ušetříte. A teď důležitá otázka! Které potraviny jsou fakt drahé, a které se vyplatí s sebou brát? Když jsme vážili náš velký nákup jídla, vážil cca 90 kg. (zásoby na 4 měsíce). Pak jsme zjistili, že skoro polovinu jídla, nemělo cenu s sebou brát. Například: rýže, těstoviny, pesto, kečupy, rajčatové protlaky, kokosové mléko v plechovce a hlavně tuňáky! Tuňáky jsou zde za stejnou cenu a jsou o mnohem chutnější. Co se ale naopak vyplatí koupit v česku, například: med, oříšky, kávu, čaje, koření, oleje, mouku, mléka od Alpro, no a nějaké ty vína nebo pivka. Je ale důležité si přečíst pravidla, která určují maximální množství převozu alkoholu. Info můžete dočíst zde: https://www.norway.no/cs/Czech-Republic/cestovani-v-norsku/celni-pedpisy/

 

 

Cesta do Lofot

3600 km

7 dní

Vedla přes Německo, Švédsko a ze Švédska přes Kirunu do Norska. Z Německa (Rostock) směrem do Švédska (Trelleborg) jsme razili trajektem, který trval asi 6 hodin.

Tuhle cestu doporučuji, když se na sever Norska chcete dostat co nejrychleji. Není zde omezení jako v Norsku, kde máte maximální rychlost 80 km/h a také se nezdržujete serpentýnami. 

Celková cesta nebyla vůbec nudná, ale naopak příjemná a pěkně se postupně měnila atmosféra přírody. I když jsme jeli přes Švédsko, kde po cestě to nebyla velká paráda jako přes Norsko. A když jsme sjeli z dálnice někam bokem do přírody, byla možnost přespat v autě různě u jezírka, u lesa, u moře. Pokaždé to bylo moc krásné místo. A to díky aplikaci Park4night,
která nám pomohla s hledáním místa určené pro přespání jak v autě,
tak i ve stanu (a to zadarmo). Aplikace vám nejen ukáže fotky z místa, ale
prozradí vám, co vše se na místě nachází, např. záchodky, posezení, oheň atp.
Ale místa na přespání se dají najít i bez aplikace, jelikož skandinávské země
nemají s tímto problém.

 

A na kolik nás vyšla cesta? (rok 2020/květen)

Rožnov pod Radhoštěm → Norsko Lofoty

Dohromady 3600 km

Trajekt: dva lidi + auto = 2 115 Kč

Nafta: průměrná spotřeba 7,5 l / 100 km = 8 348 Kč

Celkem: 10 463 Kč

Cesta z Lofot zpět do ČR

3800 km

10 dní 

Navštívili jsme různé ledovce, města, projížděli divočinou a viděli nespočet vodopádů. 

A tady mám pár tipů, co navštívit při zpáteční cestě z Lofot.

Bondhusvatnet

Trollstigen

Heddal stave church – největší dřevěný sloupový kostel na světě

Trondheim

Bøyabreen Glacier

Geiranger Herdalen

Tvindefossen

Steinsdalsfossen

Arctic Circle Center – hranice polárního kruhu

Výhled z hotelu Stalheim